Rozwiąż Problem z Google


Spadek ruchu po aktualizacji GoogleDrastyczny spadek pozycji strony w Google w związku z aktualizacją algorytmu wyszukiwarki to dobra okazja do weryfikacji swoich dotychczasowych działań. Nic tak nie działa odświeżająco jak porażka.
Dla wielu posiadaczy stron taka sytuacja może być całkowicie nowa, dlatego warto zapoznać się najpierw z informacjami, czym są aktualizacje Google Panda i Pingwin.

Przed podjęciem zdecydowanych działań należy się upewnić, w jaki sposób witryna była dotychczas pozycjonowana i czy na pewno zasługuje na wysokie pozycje w wyszukiwarce.

Analiza SEO

1. Sprawdzamy w Narzędziach dla Webmasterów podstawowe parametry witryny oraz upewniamy się, że w zakładce Działania Ręczne nie ma żadnych przykrych wiadomości.
Warto zawsze sprawdzić, czy witryna jest dostępna dla robotów Google, czy na pewno ustawienia w robots.txt, .htaccess, nagłówku, etc. pozwalają na swobodne eksplorowanie treści.
Nieprawidłowe działanie tagu canonical, blokada w robots.txt, czy inne tego typu drobne błędy mogą skutecznie obniżyć pozycje w wyszukiwarce.

2. Po wyeliminowaniu typowych błędów oraz ręcznych działań antyspamowych (jak sprawdzić, czy na stronę nie nałożono filtr ręczny), można przystąpić do przeglądu listy linków prowadzących do witryny. Zaczynamy od tych dostępnych w Narzędziach dla Webmasterów. Na ogół analiza tej listy wystarcza do oczyszczenia profilu ze złych linków, ale jeśli domena była mocno spamowana, przydają się zewnętrzne serwisy takie jak majesticseo.com, ahrefs.com, etc.

Oczyszczanie profilu ze złych linków

Każda firma wyspecjalizowana w tej usłudze może mieć nieco inny warsztat oceny złych i dobrych linków. W artykule Jak rozpoznać nienaturalne linki opisałem nasze podejście do problemu. Jest dosyć radykalne, ale dzięki temu nie mamy wątpliwości co do interpretacji źródła linków. Analizowanie czynników oceniających każde źródło to strata czasu, gdyż link jest albo naturalny, albo nie.
Firmowe know how zakłada podział na linki możliwe do usunięcia i te, nad którymi nikt nie ma kontroli. Te ostatnie lądują w pliku do Disavow Links Tool.
Przypominam, że wyjście z algorytmicznej kary (Google Pingwin) możliwe jest po wygaśnięciu lub usunięciu spamowych linków. Na wzrost pozycji należy ponownie zapracować poprzez zmianę strategii pozyskiwania linków.

Oczyszczenie profilu linków z linków nienaturalnych to proces żmudny i wymaga doświadczenia. W Contexto zajmowaliśmy się usuwaniem skutków niewłaściwego pozycjonowania na długo przed wprowadzeniem pierwszej aktualizacji Google Pingwin. Przy obróbce danych wspomagamy się komercyjnymi narzędziami, jednak nigdy nie jest to proces automatyczny i oceną linków zajmuje się zawsze człowiek.
Usługa wyceniana jest indywidualnie, z uwagi na wiele zmiennych i zakres pozostałych prac. Minimalna kwota wejściowa to 300zł netto. Zainteresowanych pomocą i współpracą zapraszam do kontaktu

 

Jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj kary został nałożony na serwis, nie działaj pochopnie, by nie pogorszyć sytuacji!