Pozycjonowanie Lokalne Mikrofirm


warsztat stolarza - lokalna firma w internecieFirmy o ograniczonym zasięgu również mogą się z powodzeniem pozycjonować i promować w Internecie. Lokalny biznes usługowy czy mały sklepik może odnieść sukces w swojej własnej niszy.

I choć z znacznej części pozycjonowanie lokalne nie różni się od pozycjonowania globalnego – bez ograniczenia terytorialnego – firmy lokalne mogą lepiej wykorzystać dostępne narzędzia do promocji.

 

Jak się odnaleźć na rynku?

stolarnia z tradycjami w internecieLokalny stolarz Józef Nowak, który prowadzi swój biznes powiedzmy – w Rybniku – od lat wytwarza meble na zamówienie oraz sprzedaje swoje produkty na lokalnych targowiskach. Zatrudnia trzech pracowników, a stolarnię założył jego dziadek. Zamówione meble wozi własnym transportem do klientów na obszarze do 100km od Rybnika. Większość zamówień ma od klientów z polecenia, lokalnych ogłoszeń, zamówień z miejskiego targowiska.
Siłą rzeczy jego wizytówka w Internecie nie ma większych szans na przebicie na rynku globalnym w starciu z Ikeą, Klerem czy BRW. Musimy jednak wiedzieć, że to nie jest jego bezpośrednia konkurencja, z która musi się mierzyć. Część klientów jest w zasięgu jego usług i produktów Ikei zarazem, ale strategia pozycjonowania nie musi być a nawet nie powinna być taka sama. Jego produkty kierowane są do klientów z określonego terenu.

Pozycjonowanie Lokalne – przewaga nad konkurencją!

Najpierw musimy uświadomić sobie, jakie atuty posiada pan Józef:

 • Atuty lokalnej firmy można wykorzystać w pozycjonowaniudoświadczenie i wiedza;
 • zaufanie i marka;
 • realizacja indywidualnych zamówień i elastyczność;
 • własny transport;

Doświadczenie i wiedza
fachowiec jako autorytet w branżyPan Józef własnoręcznie robi meble od lat, a z czasów dzieciństwa pamięta, jak to robił jego ojciec. Zna rodzaje drewna, wytrzymałość materiałów, a po latach poznał dobrze swoich klientów. On WIE z doświadczenia znacznie więcej niż wszyscy doradcy i opiekunowie klienta z sieci marketów razem wzięci.
Zaufanie i marka
Pan Józef działa na lokalnym rynku głównie pod swoim nazwiskiem. Klientów ma w znacznej części z polecenia, więc jego nazwisko jest cenną marką, na którą sobie zapracował. Każdy klient ma z nim kontakt, praktycznie znają się mniej lub bardziej osobiście. Klienci będą darzyć większym zaufaniem człowieka z krwi i kości niż kolejną korporację bez twarzy.
To pan Józef może doradzić i wskazać klientowi, co będzie dla niego lepsze. Młody student na tymczasowej umowie kieruje się innymi priorytetami przy doradzaniu klientowi.
Realizacja indywidualnych zamówień

Co prawda, w Ikei można skompletować meble z dokładnością do 10cm, ale nie zawsze jest to najlepsza opcja. U lokalnego stolarza można zamówić meble dokładnie takie, jakie chcemy o wymiarach dopasowanych do pomieszczenia. Meble robione na zamówienie mogą być wyjątkowe w odróżnieniu od masowej produkcji w Chinach. Personalizacja wszystkiego, co nas otacza to przecież bardzo mocny argument!
To nie jedyne atuty lokalnego biznesu – każda branża jest inna, ale w każdej można znaleźć przewagę nad krajowymi i globalnymi molochami.

Własny Transport 

Pan Józef przywiezie, dopilnuje, aby w transporcie nic się nie uszkodziło, ustawi i pożyczy miłego dnia.

 

Jak to wszystko wykorzystać?

Jak w każdym przypadku należy się zaangażować w społeczność. W przypadku działalności lokalnej jest łatwiej, bo sami nasi znajomi i ich znajomi są w kręgu naszego zainteresowania. Nienachalna prezentacja sukcesów pana Józefa, czy aktualizowana galeria najciekawszych mebli, okraszona anegdotami czy praktycznymi wskazówkami dla potencjalnych nabywców to wartość, która w odpowiednim momencie zaprocentuje.

Google Plus i Google Lokalnie w wynikach lokalnych

Google daje nam świetne narzędzia do pozycjonowania lokalnego, takie jak

 • Google+,
 • Google+ Lokalnie,
 • Google Maps,
 • Youtube,
 • Google Grafika!

Dzięki Google+ można

 • utrzymywać relacje z klientami, odbiorcami i pośrednikami;
 •  prezentować produkty wybranym grupom znajomych;
 • przesyłać zdjęcia i inne materiały wybranym osobom i grupom;
 • kontaktować się z branżą;
 • budować autorytet w Internecie;

Google+ Lokalnie to jedno z najlepszych miejsc do zbierania wiarygodnych referencji.

Co jeszcze pan Józef – stolarz – może zrobić?

Prezentacja firmy, łatwy dojazd i wyznaczanie trasy, godziny pracy i miejsca – wspomniane wyżej targowiska, na których pan Józef bywa – to wszystko może być wykorzystane do promocji lokalnej firmy w Google w darmowej wizytówce Google+.

Własny kanał na Youtube – brzmi śmiesznie i niewiarygodnie? Czas otworzyć się na możliwości, jakie przed nami stoją. Youtube może być wspaniałym miejscem do prezentacji fragmentów produkcji, sposobów na konserwację mebli, zbiór porad i pomysłów. Na kanale można gromadzić branżowe ciekawostki, a nawet serię śmiesznych filmików kotów skaczących z wysokich szaf – to ludzie lubią, będą się tym dzielić i w tle promować markę.

Typowe błędy w pozycjonowaniu lokalnym

Najczęściej widuję ten sam schemat pozycjonowania lokalnego firm

 • statyczna wizytówka firmy (o, zgrozo, na skrypcie WordPress bez wykorzystania jego podstawowego potencjału – bloga!),
 • zaspamowana Stopka,
 • upychanie słów kluczowych typu “usługi stolarskie Rybnik, stolarz Rybnik” w każdym możliwym miejscu (bo słowa kluczowe muszą być!),
 • masa linków o tych samych anchorach, koniecznie z miejscowością, w której strona ma być wysoko.

Dramat.

Pan Józef z naszego artykułu nie powinien próbować dorównać wizerunkiem do molocha zatrudniającego tysiące ludzi, bo zwyczajnie nie da rady. Nie ma sensu również bić się o wysokie pozycje na frazy ogólne, bo nie będzie w stanie wykorzystać tego potencjału. Trzeba znać swoje miejsce i czas, aby w pełni wykorzystać swoje atuty.
Błędy w pozycjonowaniu lokalnym wiążą się z niewykorzystaniem narzędzi, o których wspomniałem – niedbale stworzona wizytówka w Google Places, brak aktywności w mediach społecznościowych, etc.
Lokalne firmy zapominają również o swojej marce. Łatwiej wypozycjonować firmę na jej nazwę, bądź na hasła typu “stolarnia Nowak z Rybnika” niż na “meble na zamówienie”. Znacznie lepiej wykorzystać tę energię na promocję marki niż frazy w wyszukiwarce, ponieważ drobna fluktuacja pozycji anonimowej firmy powoduje, że znika ona z rynku z dnia na dzień.
łopata jako symbol prostej robotyBłędem jest także postrzeganie fachowców z tzw. “usług dla ludności” jako ludzi zacofanych, nieobeznanych z nowoczesnymi mediami. Dziś są to ludzie w sile wieku bądź młodzi specjaliści, którzy aktywnie korzystają z internetu, a naszą rolą – agencji SEO – jest wskazanie, w jaki sposób wykorzystać najnowsze narzędzia do promocji tego, co robią i na czym znają się najlepiej.


O Marek Płatek

Profesjonalnie w SEO od 2006 roku, współtwórca takich marek jak Invisio, Contexto. Aktywny konsultant SEO, AdWords, Analytics.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>